Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Zdrowy sen: jak sen wpływa na nasz organizm

Ile snu jest zdrowe?„Jeśli wszyscy eksperci się zgodzą, zaleca się ostrożność” – mówi Bertrand Russell. To znaczy, jeśli znajdziesz mieszane odpowiedzi na pytanie o zdrową ilość snu, nie przejmuj się. Potrzeba snu różni się w zależności od osoby i wieku. Noworodki śpią od 14 do 17 godzin dziennie, nastolatki od ośmiu do dziesięciu, a dorośli od siedmiu do dziewięciu. Jakość snu jest ważniejsza dla zdrowego snu niż długość snu, ponieważ cztery do sześciu godzin snu w łóżku wystarczą, aby następnego dnia odzyskać sprawność fizyczną.

Co się dzieje, kiedy śpimy?

Faza zasypiania: Podczas snu przechodzimy przez różne fazy. Pierwsza faza to faza zasypiania, w której spędzamy około dziesięciu procent nocy. Zajmuje to około pięciu do 30 minut. Ponownie, dla każdego jest to inne. Faktyczne zasypianie nie jest świadomie postrzegane, ponieważ mózg wyłącza świadomość.

Faza lekkiego snu: Po zaśnięciu wchodzisz w fazę lekkiego snu, w której oczy są spokojne, a powieki zamknięte. W tej fazie spędzamy połowę naszego nocnego snu. Jeżeli występują zakłócenia zewnętrzne (hałas, światło), może to być niekorzystne dla osiągnięcia dalszych faz snu ze względu na wciąż stosunkowo lekki sen.

Faza głębokiego snu: Ciało wyłącza się na swego rodzaju program oszczędzania energii. Oznacza to, że Twoje oczy są spokojne, mięśnie rozluźnione, ciśnienie krwi spada, oddech i bicie serca zwalniają. Faza głębokiego snu, która odpowiada za około jedną piątą nocnego odpoczynku, jest najważniejsza dla regeneracji organizmu. naciśnij tutaj

Faza snu: W fazie snu śnimy najdłużej i najintensywniej. Stanowi również jedną piątą snu i jest również nazywany snem REM lub fazą REM. W tym czasie przetwarzamy doświadczenia dnia. REM oznacza „szybkie ruchy gałek ocznych” i jest tak nazywany, ponieważ oczy poruszają się szybko do przodu i do tyłu podczas tej fazy snu. Oprócz tych szybkich ruchów gałek ocznych aktywny jest mózg, serce i płuca; z drugiej strony mięśnie są rozluźnione. Następnie wracamy do fazy lekkiego snu, fazy głębokiego snu i fazy snu. Ta sekwencja faz snu nazywana jest cyklem snu, którego kilka osób przechodzi w ciągu nocy.

Zaburzenia snu – brak zdrowego snu

Ponieważ w nocy przechodzimy przez kilka cykli snu z poszczególnymi fazami snu, tak zwane pozostawanie we śnie powinno być postrzegane w kategoriach względnych. Oznacza to, że jeśli obudzisz się kilka razy w nocy, a potem ponownie zaśniesz, nie jest to jeszcze zaburzenie snu i można je opisać jako zdrowy sen. Oznakami zaburzeń snu mogą być bardzo długie okresy zasypiania, budzenia się w nocy i leżenia przez długi czas.

Ponadto rozróżnia się zaburzenia oddychania związane ze snem, które również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowy sen. Często pierwszą oznaką problemów ze snem jest długi czas snu i subiektywne postrzeganie nieregenerującego lub złego snu.Przyczyny: Co nie pozwala Ci zasnąć? To jest zupełnie inne. Mogą to być obecne warunki życia.

Stres, zmartwienie i hałas zabijają sen, podobnie jak używanie alkoholu i narkotyków czy praca zmianowa. Dolegliwości fizyczne, takie jak ból, parcie na mocz i uderzenia gorąca zakłócają sen. Niepokój w nogach, lunatykowanie lub zgrzytanie zębami również wpływają na zdrowy sen i są uważane za oznaki, że coś jest nie tak. Częstotliwość: Około jedna piąta osób cierpi na zaburzenia snu.

Są to głównie kobiety i osoby starsze.

Diagnoza: Diagnoza polega na ustaleniu przyczyny zaburzenia snu. Pacjenci cierpiący na szczególnie ciężkie zaburzenia snu są badani w laboratoriach snu. Pacjenci są monitorowani za pomocą urządzeń pomiarowych i nagrań, aby dowiedzieć się czegoś o ich fazach snu.

Leczenie: Zaburzenia snu należy postrzegać w szerszym kontekście podczas ich leczenia. Tabletki nasenne mogą pomóc, ale tylko tymczasowo. Oznacza to, że tabletki nasenne na receptę można zażywać tylko przez krótki czas ze względu na skutki uboczne i ryzyko uzależnienia. Wskazówka: w aptece alternatywą jest lek ziołowy waleriany.

W dłuższej perspektywie należy sprawdzić i w razie potrzeby zmienić własne nawyki. Na przykład, powinieneś brać tylko drzemki w ciągu dnia i nie spać, jeść lekkie posiłki wieczorem, unikać alkoholu i kofeiny i kłaść się do łóżka tylko wtedy, gdy jesteś zmęczony.

Dzięki technikom relaksacyjnym możesz aktywnie zamknąć swoje ciało i umysł. Należą do nich mięśnie progresywne szkolenie wstępne lub autogenne. Zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem na godzinę przed pójściem spać, wieczorne spacery, joga lub tai chi również pomagają wejść w fazę relaksu przed zaśnięciem. Ponadto wewnętrzny zegar można skorygować za pomocą terapii światłem.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz